Інформація, статті


 

 

 

 

 

 

 

 

Електронне пенсійне посвідчення, смс-інформування, «Е-пенсія» – що треба знати

            Пенсійним фондом України запроваджені електронні сервіси: електронне пенсійне посвідчення, смс-інформування, вебпортал електронних послуг. А вебпортал постійно розширює свої послуги. На сьогодні в дії ще одна послуга – «Е-пенсія». Давайте розберемося детальніше про електронні сервіси Пенсійного фонду України.

            Що ж таке електронне пенсійне посвідчення (ЕПП)? Це пластикова картка, що поєднує в собі і банківську картку, на яку надходять пенсійні виплати, і посвідчення особи з відповідними персональними даними. Відповідно, пред’явивши посвідчення, пенсіонер може скористатись пільгами, які йому гарантує статус: безкоштовний проїзд у громадському транспорті, знижки у магазинах, аптеках тощо.

Чи всі пенсіонери мають право на таке електронне посвідчення? Будь-який пенсіонер може замінити наявне паперове посвідчення на новий документ. Водночас перехід на новий тип документу не є обов’язковим, раніше видані посвідчення продовжують бути дійсними.

Як отримати електронне пенсійне посвідчення? Щоб отримати електронне пенсійне посвідчення, потрібно звернутись до відділення Пенсійного фонду за місцем проживання та подати заяву. Заява формується автоматично із даних, наявних у базі Пенсійного фонду. Пенсіонерові необхідно її лише підписати.

Для виготовлення документу пенсіонерам, які бажають отримати нове посвідчення замість попереднього, можуть бути використані фото, наявні в базі даних Пенсійного фонду.

Хто виготовляє ЕПП? Виготовляє електронне пенсійне посвідчення, яке одночасно є платіжною карткою, Державний ощадний банк України. Наразі Пенсійний фонд веде переговори з іншими банками щодо такої можливості. Виготовляється посвідчення протягом 30 днів і видається в обраному відділенні банку.

Такий сервіс як смс-інформування від Пенсійного фонду України є безкоштовним чи за нього треба сплачувати? Сервіс є абсолютно безкоштовним і орієнтований як на пенсіонерів, так і на громадян, які не досягли пенсійного віку.

Яку інформацію можна отримати за допомогою СМС?

СМС-інформування включає в себе набір стандартних повідомлень щодо призначення, перерахунку, припинення або поновлення виплати пенсії, а також про накопичений страховий стаж та відповідно сплату страхових внесків роботодавцями.

Як замовити таку послугу від Пенсійного фонду? Для отримання СМС від Пенсійного фонду необхідно надати згоду одним з доступних способів:

 • або через вебпортал електронних послуг ПФУ з допомогою електронного цифрового підпису, де в особистому кабінеті заповнюються відповідні поля;
 • або через особисте звернення до сервісних центрів органів Пенсійного фонду та заповнення заяви встановленого зразку.

Пенсійний фонд України 9 серпня анонсував нову послугу, яка називається «Е-пенсія в один дотик». Що це за послуга?

Це нова послуга для тих, хто готується стати пенсіонером і має обрати спосіб подачі документів на первинне призначення пенсії. Тепер доступний дистанційний варіант подачі документів – через вебпортал.

Чи потрібні перед роботою з вебпорталом якісь підготовчі дії? Так, обов’язково. Майбутньому пенсіонеру потрібно зробити три підготовчі кроки. Перший – отримати КЕП (кваліфікаційний електронний підпис, раніше ЕЦП). Другий – відкрити пенсійний рахунок у відділенні банку (за умови вибору отримувати пенсію через банк). Третій – відсканувати документи, що необхідні для оформлення пенсії. А далі вже буде безпосередня робота з вебпорталом.

А де можна отримати КЕП? У будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів.

Після проведення підготовчих дій, які були перелічені можна розпочинати роботу з вебпорталом. Чи є якісь особливості під час роботи з новим сервісом?

Так, після підготовчої роботи можна приступити к заповненню заяви на первинне призначення пенсії на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Жодних особливостей, просто треба обрати підрозділ «Заява на призначення пенсії» та заповнити уся рядочки, які вам запропонує вебпортал.

Головне бути уважним. Не поспішайте, виконуйте чітко за вимогами, які будуть висвітлюватись на екрані. І у вас все вийде.

Де можна побачити результат обробки звернення? Результати обробки звернення можна переглянути в пункті особистого кабінету «Мої звернення» на вебпорталі.

Чи можна довіряти документам, які надіслані електронним варіантом? Для того, щоб запобігти підробці документів, після отримання електронного їх варіанту, спеціалісти спочатку визначать чи достатньо надісланого для призначення пенсії. Якщо так, то особу запросять до органу Пенсійного фонду із оригіналами документів для звіряння. Якщо ні – повідомлять про перелік документів, яких не вистачає. І тільки після отримання повного пакету документів викличуть до Фонду.

Такий варіант вигідніший для майбутнього пенсіонера, не треба буде ходити декілька разів до Фонду та витрачати свій час у чергах, бо можна вирішити питання дистанційно.

            Тепер це буде єдиним варіантом подачі документів? А якщо у людини немає комп’ютерної техніки, інтернету. Що ж робити у такому випадку? Ні, не єдиним. Добре, коли людина може обрати той варіант, який буде найзручніший. Хтось обере особисте відвідування сервісного центру Фонду, а хтось забажає зробити це вдома, використовуючи сучасні комп’ютерні технології. Тому Пенсійний фонд пропонує альтернативу. А вибір завжди за вами.

(27.08.2019)


Як зміняться пенсійні виплати у липні 2019 року

           Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 1 липня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищено з 1497,00 грн. до 1564,00 грн.

У зв’язку з цим органами Пенсійного фонду України проведено відповідні перерахунки пенсій.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (надалі  - постанова №543), розширено коло осіб, що мають право на призначення пенсії виходячи із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року відповідно до пункту 91 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від  23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

До кола таких осіб належать військовослужбовці, зокрема, військовозобов’язані, призвані на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Для перерахунку пенсій застосовується мінімальна заробітна плата станом на  1 січня 2019 року – 4 173 грн.

З 1 липня поточного року  проведено перерахунок щомісячної державної адресної допомоги інвалідам війни та учасникам бойових дій.

Постановою №543 внесено зміни до абзацу другого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій».

Підтвердженням статусу «інваліда війни» та «учасника бойових дій» є наявність в пенсійній справі відповідного посвідчення.

Щомісячна державна адресна допомога до пенсії призначається в разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає для осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій:

10 166,00 грн  (650% х 1564,00 грн) – для осіб з інвалідністю 1 групи;

8 211,00 грн (525% х 1564,00 грн) - для осіб з інвалідністю 2 групи;

5 630,00 грн (360% х 1564,00 грн) - для осіб з інвалідністю 3 групи.

Щомісячна державна адресна допомога до пенсії розраховується по пенсійних справах, по яких нараховуються підвищення, передбачені законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», з одночасним встановленням цільової грошової допомоги.

З 1 липня 2019 року встановлено доплату  до пенсії особам, які отримують пенсію (незалежно від факту роботи), призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мають страховий стаж, для жінок - 30 років, для чоловіків - 35 років, розмір якої станом на 1 липня 2019 року з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає 2000 грн.

Тобто, розмір доплати визначається як різниця між розміром пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) станом на 01.07.2019 та 2000 грн.

Перерахунок пенсій з 01.07.2019 органами Пенсійного фонду України проведено в автоматизованому режимі. Розмір підвищення пенсії кожній особі визначається індивідуально. Інформацію щодо механізму проведення перерахунку пенсій особи зможуть отримати в органах Фонду за місцем перебування на обліку.

 

(04.07.2019)


Якщо не вистачає стажу...

В Україні страховий стаж, необхідний для набуття права на пенсію, з 1 січня 2018 року почав поступово збільшуватися. Як бути особам, які вже досягли пенсійного віку, але не мають достатнього стажу?

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(далі-Закон 1058)українці набувають право на пенсію після досягнення 60-річного віку та за наявності не менше як 15 років страхового стажу до 31 грудня 2017-го. Починаючи з 1 січня 2018 року страховий стаж, необхідний для набуття права на пенсію, почав поступово збільшуватися, 2019-го він становить 26 років і до 1 січня 2028 року сягне 35 років.

У зв’язку із цим певна кількість українців не може вийти на пенсію після досягнення пенсійного віку. Тому уряд ухвалив рішення про надання тимчасової (в період із 1 січня 2018-го по 31 грудня 2020 року) соціальної допомоги особам, яким не вистачає стажу.

Призначення тимчасової допомоги

Процедуру призначення грошової допомоги регламентовано постановою КМУ від 27.12.2017 №1098 «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату»(далі-Постанова 1098). Водночас одержати  допомогу можуть ті, хто на час оформлення соціальних виплат має не менше як 15 років страхового стажу. Гроші виплачуватимуть до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на пенсійну виплату.

Як отримати соцдопомогу

Для призначення тимчасової фінансової допомоги особам без необхідного для призначення пенсії страхового стажу треба звернутися в органи соціального захисту населення за місцем реєстрації або за адресою фактичного проживання. До заяви на оформлення допомоги потрібно додати такі документи:

- документ, що посвідчує особу та її місце проживання + індивідуальний податковий номер (ІПН);

- довідку про наявний страховий стаж (видається в Пенсійному фонді на запит особи-протягом п’яти робочих днів);

 - декларацію про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї ) за останні півроку, що передують місяцю звернення щодо призначення допомоги.

Якщо тимчасова грошова допомога оформляється не за адресою реєстрації, а за місцем фактичного проживання особи, то до зазначеного списку документів потрібно додати довідку про неотримання такої допомоги в управлінні праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання.

Термін виплати допомоги

Тимчасова фінансова допомога призначається з дня, що настає після дати досягнення пенсійного віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону 1058, за умови, що звернення щодо оформлення грошових виплат відбулося не пізніше як через три місяці після досягнення такого віку.

Якщо терміну не було дотримано, тобто особа звернулася в органи соцзахисту після спливу трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, грошова допомога призначається з дня звернення, тобто з дати подання всіх необхідних документів та довідок.

Рішення про призначення особам, яким не вистачає стажу, тимчасової допомоги або про відмову в її наданні ухвалює управління соціального захисту населення протягом 10 календарних днів із дня подання заяви. Про відмову повідомляється письмово протягом п’яти днів із дня ухвалення рішення.

Сума державної допомоги особам, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсійні виплати, становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не більше як 100% прожиткового мінімуму для непрацюючих громадян.    

(18.04.2019)


 

 

 

 

Перерахунок пенсій у зв’язку зі зміною мінімальної зарплати. Хто має право і як зміниться розмір пенсії?

Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» із 1 січня місячний розмір мінімальної заробітної плати становитиме 4173 грн. Чи позначиться це на деяких пенсійних виплатах? Роз’яснює це питання начальник Покровського відділу обслуговування громадян в м. Кривий Ріг (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Олексій КУЦЕНКО.

Частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі- Закон 1058) визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, за наявності в особи повного страхового стажу.

                                            Повний страховий стаж:

- 20 років для жінок і 25 років для чоловіків (для осіб, яким пенсію призначено до 1 жовтня 2011 року та які після цієї дати не здійснювали перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії);

- 30 років для жінок і 35 років для чоловіків (для осіб, яким пенсію призначено після 1 жовтня 2011 року чи до цієї дати, але після цього їм здійснено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після признаення (попереднього перерахунку)пенсії).

У разі якщо розмір пенсії особи, обчислений з урахуванням наявного в особи страхового стажу та з її заробітку, не досягає мінімального розміру пенсії, який за повний страховий стаж особі встановлюють на рівні прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, що втратили працездатність, пенсію встановлюють на рівні цього прожиткового мінімуму.

Крім, того для осіб, які не працюють, досягли 65-річного віку та мають: чоловіки 35 років страхового стажу, жінки 30, Законом 1058 встановлено додаткову соціальну гарантію.

Так, статтею 28 Закону 1058 встановлено, що з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в чоловіків 35 років, а в жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40% від мінімальної заробітної плати, вичначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений законом.

Згідно з частиною третьою статті 42 Закону 1058 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового  мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсію перераховують з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Тож право на перерахунок пенсії з 1 січня 2019 року мають непрацюючі особи, які:

-  досягли віку 65 років;

-  мають страховий стаж: чоловіки- 35 років, жінки- 30 років. 

(22.01.2019)  


 

 

 

 

А Ви контролюєте дані, що впливають на майбутню пенсію?

Пенсійний фонд України надає можливість здійснювати постійний контроль за даними, що можуть впливати на пенсійні права громадян, за допомогою веб-порталу Пенсійного фонду України.          

Кожному громадянину доцільно періодично перевіряти стан своєї пенсійної справи, отримавши відповіді на такі запитання : «Чи сплачує за мене роботодавець кошти до Пенсійного фонду?», «Чи вірно відображаються мої індивідуальні дані та обліковується моя заробітна плата в органах Пенсійного фонду?», «Який страховий стаж я здобув?».

За допомогою веб-порталу зручно і оперативно можна взаємодіяти з органами Пенсійного фонду та дистаційно отримувати послуги, які раніше вимагали особистого звернення до Фонду. При цьому веб-портал надає електронні послуги кожній особі індивідуально з дотриманням вимог до захисту персональних даних. Після проходження відповідної процедури реєстрації, коло електронних послуг значно розширюється, громадянам надаються такі можливості:

- отримання інформації про страховий стаж, нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески з системи персоніфікованого обліку, починаючи з 2000 року (для тих громадян, які працюють чи працювали);

- отримання пенсійної інформації (для пенсіонерів);

- формування запитів на попередню підготовку документів;

- можливість подачі скарг;

- запис на прийом до фахівців Фонду.

Передбачено два способи реєстрації:

За заявою

1) Для цього необхідно особисто відвідати орган ПФУ, написати заяву. Внесені у заяву відомості перевіряються фахівцем Фонду, вносяться до інформаційної системи Пенсійного фонду. Вам видається розписка про одержання заяви та «реєстраційний код», необхідний для реєстрації на веб-порталі.

2) Зайти на веб- портал ПФУ в мережі Інтернет і вибрати пункт меню «Реєстрація» в закладці «Реєстрація за заявою». Заповнити реєстраційну форму. Логін та пароль бажано вибирати такими, що не містять Ваших справжніх імен та прізвищ. Виконання такої рекомендації підвищить рівень захисту Ваших персональних даних.

3) Після реєстрації на введену Вами електронну адресу надійде лист для підтвердження реєстрації. Після підтвердження реєстрації Ви отримаєте повідомленя веб-порталу про успішне закінчення реєстрації.

 Он- лайн реєстрація за електронним цифровим підписом (ключем ЕЦП)

Зайти на веб-портал ПФУ в мережі Інтернет. На екранній формі «Вхід» в закладці «За ЕЦП» можна ознайомитися зі списком АЦСК (Акредитованих центрів сертифікації ключів), ЕЦП яких підтримує веб-портал ПФУ.

Якщо Ви ще не маєте ЕЦП одного з цих АЦСК, необхідно звернутися в АЦСК та отримати його. Ключ ЕЦП може зберігатися на флешці або на жорсткому диску Вашого комп’ютера.

Для авторизації за ЕЦП з флешки потрібно зайти на веб-портал, обрати пункт головного меню «Вхід» та виконати перший вхід на портал за ЕЦП (закладка «За ЕЦП»).

Електронний цифровий підпис (ключ ЕЦП) міститься й на електронному пенсійному посвідченні.

(17.12.2018)


 

 

 

 

Про перерахунок пенсій з 1 липня 2019 року

Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік»  з 1 липня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищено з 1497,00 грн до 1564,00 грн. У зв’язку з цим, органами Пенсійного фонду України буде проведений черговий перерахунок пенсій.

Перерахунку підлягатимуть, зокрема:

 • мінімальні та максимальні розміри пенсій;
 • доплата за понаднормативний стаж, передбачена статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування));
 • надбавка до пенсії за особливі заслуги відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;
 • підвищення відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»;
 • щомісячна державна адресна допомога інвалідам війни та учасникам бойових дій;
 • мінімальна пенсійна виплата особам з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
 • державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни.

Також буде переглянута надбавка до пенсії особам, які мають статус «Почесний донор України» та «Почесний донор СРСР». Розмір цієї надбавки збільшиться з 185,30 грн. до 193,60 грн. Зазначена надбавка визначена на рівні 10 % від прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, який з 01.07.2017 складає 1936,00 грн.

Перерахунок пенсій з 01.07.2019 органами Пенсійного фонду України буде проведений автоматично. Розмір підвищення пенсії кожній особі визначатиметься індивідуально. Інформацію щодо механізму проведення перерахунку пенсій особи зможуть отримати в органах Фонду за місцем перебування на обліку.

(25.06.2019)


 

 

 

 

Пенсії матерям дітей- інвалідів

За яких умов мати дитини- інваліда може вийти на пенсію достроково?

Відповідає начальник Покровського відділу обслуговування громадян в м. Кривий Ріг (сервісний центр) управління обслуговуваня громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Олексій Куценко.

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(далі- Закон 1058) передбачено, що метері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховалиїх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше як 15 років страхового стажу. До осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

Таким чином, для дострокового виходу на пенсію матері дитини-інваліда обов’язковими умовами є:

- вік матері - не менше 50 років;

- страховий стаж матері - не менше 15 років;

- дитина щонайменше до 6 років виховувалася в сім’ї;

- дитина має статус дитини-інваліда або інваліда з дитинства.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 1058, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком матерям осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, додаються документи про народження дитини (свідоцтво про народження).

Факт визнання дитини особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю до шестирічного віку засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладу охорони здоров’я, посвідченням отримувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги.

У разі якщо дитину визнано дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку, подається висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку.

За таких обставин, для реалізації прва на призначення дострокової пенсії та отримання такого висновку, жінка має звернутися із заявою до закладу охорони здоров’яде дитина перебувала на обліку до досягнення шестирічного віку з необхідним пакетом документів, які б дали можливість встановити медичні показання для визнання її дитини інвалідом до досягнення шестирічного віку. Зокрема, такими документами є медична картка дитини, консультаційні висновки лікарів, видані після стаціонарного або амбулаторного обстеження та лікування дитини в медичних закладах.   

09.11.2018


 

 

 

 

Страховий стаж - використовуємо довідки Реєстру застрахованих осіб

Поняття «страховий стаж» введене Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набув чинності з 1 січня 2004 року.

Відтоді поняття «трудовий стаж» замінюється на поняття «страховий стаж» та є одним із основних факторів, що впливають на розмір майбутньої пенсії. Під страховим стажем розуміють період, протягом якого особа або її роботодавець сплачували страхові внески до Пенсійного фонду України. Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, п.1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики, Міністерства юстиції, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації усіх форм власності або у фізичної особи понад п’ть днів, а також позаштатних працівників за умови, що вони підлягають державному соціальному страхуванню. До трудової книжки заносяться, зокрема, відомості про роботу.

Але варто зауважити, що записи у трудовій книжці про трудову діяльність працівника, що підтверджують трудовий стаж, не завжди відповідають його страховому стажу. Зокрема, трудовий стаж до 1 січня 2004 року зараховується як страховий стаж.

Під поняттям «загальний трудовий стаж» розуміється сумарна тривалість роботи робітником або службовцем, або в іншій суспільно-корисній діяльності, якщо їх включення в трудовий стаж передбачене чинним законодавством.

Загальний трудовий стаж відрізняється від спеціального тим, що при його обчисленні тривалість перерв у трудовій діяльності, причини звільнення і характер роботи не мають значення. Поняття загального та спеціального трудового стажу застосовувалося в пенсійному законодавстві для визначення права на призначення пенсій за віком, на пільгових умовах та за вислугу років.

Спеціальний трудовий стаж - це тривалість роботи у певних галузях народного господарства, у певних умовах праці, у визначених місцевостях чи природно-кліматичних умовах, за професіями, посадами. Спеціальний трудовий стаж враховується при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а також пенсії за вислугу років.

З 28.02.2001 до 01.01.2011 до загального трудового стажу, набутого за попередні періоди, додається страховий стаж. Чому саме з 28.02.2001? Тому що з цієї дати набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 №2240, відповідно до якого рахується вже не загальний трудовий стаж, а страховий стаж. Підставою, як і раніше, є трудова книжка. До страхового стажу додаються тільки періоди: час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримання виплат допомоги по безробіттю.

З 01.01.2011, тобто з моменту запровадження Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, страховий стаж визначається за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб.

Отже, розмір страхового стажу за період роботи після 01.01.2011 пов’язано з розміром сплаченого страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється в місяцях на підставі довідки Пенсійного фонду України.

Місяць роботи можна зарахувати як повний тільки за умови, якщо сума сплачених страхових внесків є не меншою ніж сума внеску, обчисленого з розміру мінімальної заробітної плати.

До страхового стажу зараховується період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також отримання виплат по безробіттю та пенсії по інвалідності.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до страхового стажу включається періоди:

- ведення підприємницької діяльності з застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку;

- з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджується довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;

- з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків(даного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);

- проходження військової служби по 31 грудня 2017 включно;

- перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно;

- перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

Реєстр застрахованих осіб забезпечує облік застрахованих осіб у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування та нарахування й облік виплат за окремими видами  загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Страхувальникам надається інформація з Реєстру застрахованих осіб про застрахованих осіб, які перебувають у трудових відносинах з цими страхувальниками, за період перебування особи у трудових відносинах із страхувальником, а також відомості про страховий стаж цих застрахованих осіб, необхідні для призначення соціальних виплат.

З метою нарахування лікарняних і декретних, зокрема для підтвердження страхового стажу, надається довідка «Дані про трудовий та страховий стаж» додаток 9. Довідка «Дані про трудовий та страховий стаж» формується за весь період роботи застрахованої особи та відображає загальний трудовий та страховий стаж особи.

Крім того, інформація з Реєстру застрахованих осіб надається в електронній формі після реєстрації самої особи або страхувальника на Веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням електронного цифрового підпису.

Застрахованій особі, яка виявила бажання одержувати інформацію про зміни відомостей облікової картки, інформація надається шляхом надсилання на адресу електронної пошти користувача електронних послуг Веб-порталу, в мобільний додаток, призначений для роботи на смартфоні, планшеті та іншому мобільному пристрої, та/або шляхом відправлення СМС - повідомлення.

(05.11.2018)


 

 

 

 

Що варто знати майбутнім пенсіонерам?

- Коли майбутньому пенсіонеру варто звертатись до Пенсійного фонду для призначення пенсії?

Варто звертатись за місяць до настання пенсійного віку, проте можна і раніше. Як показує досвід – значна частина майбутніх пенсіонерів має певні складнощі з необхідним для призначення пакетом документів. Фахівці проконсультують і людина матиме змогу зібрати та належним чином оформити необхідні папери, а Пенсійний фонд своєю чергою забезпечить призначення та виплату пенсії у найкоротший термін після досягнення пенсійного віку.

- А якщо людина, яка набула права на пенсію за віком, за будь-яких поважних обставин пропустила тримісячний термін подачі документів?

З моменту набуття права на пенсію надається тримісячний термін на збір та подання документів для оформлення пенсії. За умови дотримання тримісячного терміну – пенсія призначається з дати настання права на пенсію. Якщо ж термін не дотримано, у цьому випадку пенсія призначатиметься не з дня набуття права на її призначення, а з дня звернення. Наприклад, право на пенсію настало 20 квітня, а заяву подано 10 серпня, то й пенсія нараховуватиметься саме з 10 серпня, бо минуло понад 3 місяці.

- Які документи необхідні для призначення пенсії?

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до органу Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) подаються такі документи:

 1. заява встановленої форми;
 2. паспорт (оригінал та копія);
 3. ІНН – документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (оригінал та копія);
 4. трудова книжка (оригінал та копія);
 5. за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження первинними документами довідка про заробітну плату за будь-які 60 місяців поспіль до 30.06.2000 р. включно (незалежно від перерв);
 6. диплом та інші документи, якими підтверджуються періоди навчання на денному відділенні середнього або вищого навчального закладу до 01.01.2004 р. (оригінал та копія);
 7. довідка з військкомату про проходження військової служби або військовий квиток (оригінал та копія);
 8. свідоцтво про народження дітей (у разі необхідності - оригінал та копія);
 9. свідоцтво про одруження (у разі необхідності - оригінал та копія);
 10. заява та номер розрахункового рахунку, на який перераховуватимуться пенсійні виплати, в уповноваженому закладі банку;
 11. у разі призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1, № 2 - довідка, котра уточнює пільговий характер роботи;
 12. оригінал та копія посвідчень, які надають право на призначення (надбавку) пенсії за особливі заслуги;
 13. довідка про перейменування підприємства (у разі необхідності);
 14. дві кольорові фотокартки розміром 6x4 (для пенсійної справи та пенсійного посвідчення).

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути надані як в оригіналах, так і в копіях, завірених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Але документи про стаж, та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Як підтвердити страховий стаж, якщо у трудовій книжці майбутнього пенсіонера немає запису про роботу в певній установі або на підприємстві?

- За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі даних, наявних у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, або в інших документах, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори й угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, що містять відомості про періоди роботи.

- Трапляється, що документи про наявний стаж роботи відсутні або їх неможливо одержати у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями. У таких випадках стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які знали заявника по спільній із ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації або в одній системі і мають документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника. Такі випадки розглядаються на Комісії органу Пенсійного фонду України.

Хто обліковує страховий стаж майбутньому пенсіонеру?

- Страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду України за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. За періоди до впровадження цієї системи - на підставі документів та в порядку, визначеному раніше чинним законодавством.

Який мінімальний страховий стаж слід мати для призначення пенсії за віком?

- З 1 січня 2018 р. необхідний стаж для призначення пенсії становить 25 років. Проте кожні 12 місяців збільшуватиметься на 1 рік. І в 2028 році – вже 35 років.

Якщо людина матиме меншу кількість страхового стажу?

- У цьому випадку на призначення пенсії можна розраховувати за умови доопрацювання необхідної кількості стажу, або після придбання (купівлі) стажу, якого не вистачає для призначення пенсії. Якщо особа, яка досягла пенсійного віку, не має достатнього стажу, то в такому випадку призначатиметься державна соціальна допомога на умовах і в порядку, визначених Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Нагадаю, що із 2028 р. пенсії за віком у 60 років призначатимуться особам, які матимуть 35 і більше років страхового стажу, у 63 роки - особам, що матимуть від 25 до 35 років страхового стажу, у 65 років - від 15 до 25 років страхового стажу. Проте, починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

У яких випадках може бути припинена виплата пенсії?

Виплата пенсії за рішенням органів Пенсійного фонду України, або рішенням суду припиняється у таких випадках:

 • якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні дані;
 • на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено законом;
 • у разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців поспіль;
 • у разі смерті пенсіонера.

Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням органу Пенсійного фонду України протягом 10 днів після з’ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому ч.3 ст.35 та ст.46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

(24.10.2018)


 

 

 

 

Медичні працівники. Право вибору

Працівникам медичних закладів (при дотриманні вимог законодавства) призначаються пенсії за вислугу років чи пенсії за віком на пільгових умовах. Це залежить від того, яку посаду обіймала та в якому закладі охорони здоров’я працювала особа.

Питання права на пенсію за вислугу років працівників охорони здоров’я врегульовано двома законодавчими актами : Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і Законом України «Про пенсійне забезпечення». Водночас положення Закону «Про пенсійне забезпечення» застосовується лише в частині визначення права на пенсію за вислугу років. Розмір пенсії визначається відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за формулою і залежить від стажу та заробітної плати.

Стаж роботи в установах та на посадах, який дає право на пенсію за вислугу років, називають спеціальним стажем. Основним документом, що підтверджує спеціальний стаж роботи, є трудова книжка, а за потреби- уточнювальні довідки. У разі виникнення спірних питань враховуються інші документи (Положення про заклад, структуру, штатні розписи, акредитаційний сертифікат тощо).

Право на пенсію за вислугу років мають лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменувань посад). Перелік посад і закладів, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 (далі- Перелік 909).

Отже, для зарахування до спеціального стажу певного періоду роботи потрібно, щоб людина працювала в закладах охорони здоров’я і на посадах, які дають правона пенсію за вислугу років.

Пунктом «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі змінами, внесеними відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких зоконодавчих актів України», який набув чинності з 1 січня 2016 року, передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники охорони здоров’я після досягнення віку 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за Переліком 909, станом на 1 квітня 2015 року- не менше як 25 років і після цієї дати:        

Період

Спеціальний стаж

З 1 квітня 2015 року

по 31 березня 2016 року

25 років 6 місяців

З 1 квітня 2016 року

по 31 березня 2017 року

26 років

З 1 квітня 2017 року

по 31 березня 2018 року

26 років 6 місяців

Водночас особам, які на 1 квітня 2015 року мали 25 років спеціального стажу, а станом на 1 січня 2016 року – 25 років 6 місяців, збережено право на призначення пенсії за вислугу років незалежно від віку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148 із 1 січня 2018 року скасовано право на призначення пенсії за вислугу років працівникам охорони здоров’я. Але ті працівники, які на день набуття чинності цього Закону, тобто на 11 жовтня 2017 року, набули не менше як 26 років 6 місяців спеціального стажу, також можуть скористатися правом виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку.

До досягнення віку 55 років право на пенсію за вислугу років мають медичні працівники 1971 року народження і старші за наявності вислуги років на цих посадах, передбаченої пунктом «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і після досягнення ними такого віку:

50 років

які народилися по 30 червня 1966 року

50 років 6 місяців

які народилися з 1 липня

по 31 грудня 1966 року

51 рік

які народилися з 1 січня

по 30 червня 1967 року

51 рік 6 місяців

які народилися з 1 липня

по 31 грудня 1967 року

52 роки

які народилися з 1 січня

по 30 червня 1968 року

52 роки 6 місяців

які народилися з 1 липня

по 31 грудня 1968 року

53 роки

які народилися з 1 січня

по 30 червня 1969 року

53 роки 6 місяців

які народилися з 1 липня

по 31 грудня 1969 року

54 роки

які народилися з 1 січня

по 30 червня 1970 року

54 роки 6 місяців

які народилися з 1 липня

по 31 грудня 1970 року

 Пенсія за вислугу років призначається після звільнення з посад, які дають право на зарахування до спеціального стажу роботи й передбачені в Переліку 909. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що настає після дня звільнення з роботи.

Водночас медики можуть продовжувати працювати, але на посадах, які не дають права на пенсію за вислугу років. У цьому разі виплата пенсії не припиняється.

Водночас варто звернути увагу на таке: якщо в період одержання пенсії за вислугу років особа досягає пенсійного віку, доцільно звернутися до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою про перехід на пенсію за віком. За таких умов після досягнення пенсійного віку можна працювати на посаді, що дає право на пенсію за вислугу років.Сам факт досягнення пенсійного віку такого права не дає.          

(23.10.2018)


 

 

 

 

У разі  трудового каліцтва...

Розглянемо порядок перерахунку пенсій по інвалідності, що настала внаслідок трудового каліцтва, професійного захворювання , а також у разі втрати годувальника із зазначених причин.

У зв’язку з ухваленням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII ВІД 11.10.2017 року відбулися деякі зміни в пенсійному забезпеченні громадян.

Зміни, внесені до статті 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у жовтні 2017 року, дали змогу перерахувати раніше призначені пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії в разі втрати годувальника із зазначених причин за нормами вищезазначеного Закону.

По суті, єдиною умовою для такого перерахунку є наявність страхового стажу, тривалість якого залежить від віку особи з інвалідністю на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією та групи інвалідності, від 1 до 15 років.

Перерахунок здійснено на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, та які відповідали вимогам законодавства, чинного раніше. Водночас пенсіонери мають право подавати додаткові документи.

Заробітну плату для обчислення пенсії визначено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-й, 2015-й та 2016 роки (3764,40 грн.), і величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

 

 Обчислення розміру пенсії по інвалідності

Згідно зі стеттею 33 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності обчислюється в таких розмірах:

Особам з інвалідностю

% від пенсії за віком, обчисленої відповідно до статтей 27 і 28 вищезазначеного Закону

I групи

100%

II групи

90%

III групи

50%

      

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника

Згідно з законодавством пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатнм членам сім’ї за наявності у промерлого годувальника не день смерті необхідного стахового стажу.

Право на таку пенсію мають члени сім’ї, які відносяться до непрацездатних осіб, та які були на утриманні померлого годувальника. Дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається без урахування факту перебування на утриманні годувальника.

Згідно зі статтею 37 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі:

- на одного непрацездатного члена сім’ї – 50 % від пенсії за віком померлого годувальника;

- на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100 % від пенсії за віком померлого годувальника , що розподіляється між ними рівними частками.

Водночас пенсійна виплата у зв’язку з втратою годувальника не може бути нижчою:

- на одного утриманця- 1452 грн. (100 % від мінімальної пенсійної виплати);

- на двох утриманців- 1742,40 грн. (120 % від мінімальної пенсійної випла);

- на трьох та більше утриманців- 2178 грн.(150 % від мінімальної пенсійної виплати).

(09.10.2018)


 

 

 

 

Отримайте електронне пенсійне посвідчення- відчуйте переваги.

Відтепер усі категорії пенсіонерів, які отримують пенсійні виплати через Державний Ощадний банк України, мають можливість отримати електронне пенсійне псвідчення (ЕПП).

Електронне пенсійне посвідчення — це унікальний сучасний технологічний інструмент, який дозволяє не тільки отримати пенсію, а й , наприклад просто і швидко сплатити за комунальні послуги через інтернет, розрахуватись за покупку в магазині та мати доступ до безлічі інших онлайн- послуг. І, безумовно, пенсійне посвідчення нового зразка надає право власникові користуватися всіма пільгами, які належать йому , як пенсіонерові.  

ЕПП містить електронний цифровий підпис (ЕЦП), який дає змогу отримувати електронні документи на веб-порталах органів влади. Відтепер навіть з дому можна переглядати на веб-порталі послуг Пенсійного фонду інформацію з електронної пенсійної справи про розмір пенсії та її складові, дані про страховий стаж, заробіток, сплачені внески тощо. Електронне пенсійне посвідчення надає можливість написати звернення або подати заяву на перерахунок пенсії через Інтернет без відвідування Пенсійного фонду України, надає можливість контролювати гроші та керувати ними з дому в будь-який час, дає змогу здійснювати банківські операції та безготівкові платежі чи поповнювати готівковими коштами картковий рахунок.

Для того щоб отримати електронне пенсійне посвідчення, потрібно звернутися до  Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку та подати заяву на виготовлення посвідчення, долучивши такі документи: оригінал паспорта, дві фотографії 30 х 25 мм.,  довідка про надання ідентифікаційного номера (ідентифікаційний код), для внутрішньо переміщених осіб - довідка переселенця/пенсійне посвідчення .

Пенсіонери віком понад 80 років, інваліди I та II груп і немічні люди, які неспроможні особисто прийти в управління Пенсійного фонду за місцем фактичного проживання, можуть звернутися в управління Фонду телефоном із проханням подати заяву вдома. Від їхнього імені документи можуть подавати законні представники, опікуни, піклувальники (їм треба взяти із собою документи, що підтверджують їхній статус; паспорт; ідентифікаційний код).

Протягом терміну виготовлення ЕПП пенсіонер зможе одержувати пенсію через каси банку без використання картки. Нарахування пенсії здійснює Пенсійний фонд України, а банківська установа виплачує кошти, які надходять від Фонду. Якщо Пенсійний фонд перераховуватиме кошти на пенсійний картковий рахунок, банк видаватиме їх пенсіонерові. Громадяни, які не мають рахунку в Ощадбанку, можуть відкрити такий рахунок або перед зверненням в управління Пенсійного фонду, або ж тоді, коли забиратимуть виготовлене ЕПП.  Для відкриття рахунку будуть потрібні паспорт, ідентифікаційний код і пенсійне посвідчення. Якщо пенсіонер уже має відкритий картковий рахунок у цій банківській установі, на який здійснюється зарахування пенсії, то новий рахунок відкривати не треба.

Електронне пенсійне посвідчення буде виготовлено безкоштовно, протягом 30 робочих днів.


 

 

 

 

 Нові сервіси – нові можливості

Пенсійний фонд України прагне зробити послуги максимально доступними та комфортними для кожного з нас, тому активно впроваджує електронні сервіси, працює над їх урізноманітненням. Сьогодні я хочу презентувати два, на моє переконання, дуже зручні та корисні для споживачів послуг.

Перший – це СМС-інформування, метою створення якого є інформування пенсіонерів – про призначення та перерахунок пенсій, а працівників – про сплату за них єдиного соціального внеску та розмір їхнього страхового стажу.

Як же активувати послугу смс-інформування? Існує два простих способи.

І спосіб – самостійно – на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua) за допомогою електронного цифрового підпису (його можна безкоштовно отримати в органах Державної фіскальної служби, у ПриватБанку тощо). Для цього:

 • за допомогою електронного цифрового підпису увійдіть до особистого кабінету на Веб-порталі;
 • у верхньому меню виберіть розділ «Налаштування», а у ньому – вкладку «Дистанційне інформування»;
 • поставте позначку напроти тексту «Надаю згоду на отримання смс-повідомлень від ПФУ на номер мого мобільного телефону»;
 • вкажіть номер телефону, на який надсилатиметься смс-повідомлення;
 • введіть електронний цифровий підпис та пароль до нього;
 • натисніть кнопку «Зберегти».

За кілька хвилин вам на телефон надійде смс-повідомлення з підтвердженням реєстрації та інформацією щодо розміру вашого страхового стажу, починаючи із 2004 року (до 01.01.2004 страховий стаж зараховується на підставі трудової книжки або інших документів, визначених законодавством).

ІІ спосіб активації розрахований на тих, у кого відсутній ЕЦП – Вам необхідно звернутись до будь-якого відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та надати відповідні контактні дані мобільного зв’язку та згоду на отримання смс-повідомлень від Пенсійного фонду.

Інший зручний сервіс для користувачів Веб-порталу Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua), які увійшли на Портал за допомогою електронного цифрового підпису – надання електронних документів з підтвердженням QR-кодом. У такий спосіб можна отримати: 

· довідку про доходи пенсіонера (загальний розмір призначеної пенсії);

· довідку про доходи пенсіонера для призначення субсидій, що містить дані про розмір пенсії без урахування видів виплати;

· індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), що містить інформацію про страховий стаж, заробітну плату та сплату страхових внесків страхувальниками;

· витяг з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, що містить дані про статус застрахованої особи/отримувача страхової виплати; дані про набутий страховий стаж; відомості щодо нарахованої заробітної плати, що враховується для розрахунку страхових виплат та страхового стажу; відомості про особливі умови праці, про суми добровільних внесків; дані пенсійної справи; відомості про інші види загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Зазначені електронні документи дійсні для оформлення субсидій, документів у центрах надання адміністративних послуг, посольствах, консульських та банківських установах, органах фіскальної та виконавчої служб, територіальних органах міграційної служби тощо.

Перевірити достовірність видачі електронних документів з QR-кодом можна через Веб-портал Пенсійного фонду України у розділі «Верифікація виданих документів».

Електронний документ з QR-кодом, підписаний електронним цифровим підписом Пенсійного фонду України, згідно з чинним законодавством, є аналогом паперового документа, підписаного відповідальною особою в органах Фонду.

Інструкція з отримання довідок з QR-кодом від Пенсійного фонду України знаходиться на Порталі Пенсійного фонду України у розділі «Інструкції».

Отже, як ви могли переконатися, Веб-портал Пенсійного фонду є сучасним інформаційним ресурсом з зручним та зрозумілим інтерфейсом, котрий дозволяє отримувати необхідну інформацію та послуги, не виходячи з дому. Процедура реєстрації на веб-порталі — максимально проста. Потрібно звернутися до будь-якого відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, натомість вам роздрукують розписку про одержання заяви, а також «реєстраційний код» (при собі потрібно мати паспорт та ідентифікаційний код). Далі ви заходите на Веб-портал та у розділі «Реєстрація на порталі» реєстраційну форму. Те ж саме можна здійснити за допомогою ЄЦП, без звернення до Фонду. Особисто я, радив би отримати ЄЦП, адже він дає можливість реєструватися на веб-ресурсах та отримувати електронні послуги інших органів виконавчої влади. Нагадаю, що ця послуга доступна безкоштовно в одному з акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК) (повний перелік можна знайти на сайті Центрального Засвідчувального органу Міністерства юстиції України – www.czo.gov.ua).

Залучайтесь до користування електронними послугами Пенсійного фонду України і ви особисто зможете переконатися в їх доступності, зручності та зекономите власний час.

(23.08.2018)


 

 

 

 

Пенсійний фонд області – про платіжну дисципліну роботодавців

Своєчасні виплати пенсіонерам та збільшення їх розміру, зарахування страхового стажу для майбутньої пенсії нинішнім працівникам знаходиться в руках керівників всіх підприємств області.

Чому ми можемо так говорити? Чітку відповідь дають норми чинного законодавства – несплата страхових внесків обмежує пенсійні права застрахованих осіб та впливає на розміри пенсійних виплат у майбутньому.

Формула розрахунку пенсій встановлює пряму залежність розміру пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого сплачувались внески до Пенсійного фонду.

Таким чином, чим більший заробіток з якого сплачені внески до Пенсійного фонду, тим більша пенсія буде в майбутньому!

Отже, своєчасні надходження до бюджету Фонду забезпечують фінансову стабільність пенсійної системи та своєчасні виплати населенню.

І навпаки – порушення платіжної дисципліни роботодавцями призводить до явних негативних наслідків: по-перше, суттєво погіршується фінансовий стан самого страхувальника, по-друге, наймані працівники втрачають з вини роботодавця страховий стаж.

Ситуація по заборгованості з платежів до Пенсійного фонду України по Дніпропетровській області виглядає не найкращим чином: з початку року заборгованість з платежів до Пенсійного фонду України зросла на 35,7 млн грн та становить 600,3 млн грн, з якої:

- по страхових внесках – 59,5 млн грн (- 0,2 млн грн з початку року);

- по відшкодуванню пільгових, наукових пенсій та регресних вимог – 540,8 млн грн (+35,9 млн грн з початку року).

У структурі заборгованості з платежів до Пенсійного фонду борг платників, стосовно яких порушено справу про банкрутство, або визнано банкрутами, становить 316,4 млн грн (52,7%), борг підприємств, у яких відсутні активи щодо стягнення коштів – 60,7 млн грн (10,1%), які мають дієвий статус – 223,2 млн грн. (37,2%).

Зростання заборгованості з відшкодування пільгових пенсій відбулось за рахунок економічно-активних підприємств, наприклад:

- АТ «Дніпроазот»;

- ПАТ «Дніпрометробуд»;

- ДП «Дніпровський електровозобудівний завод».

А також, за рахунок неплатоспроможності підприємств, що знаходяться в стані «порушено справу про банкрутство», а саме:

- ПАТ «Дніпропетровський трубний завод»;

- ДНВП «Цирконій»;

- ТОВ «Восток-Руда».

З метою погашення заборгованості до Пенсійного фонду України організовано та проведено: засідання комісій, на яких заслухано керівників підприємств-боржників, поінформовано соціальних партнерів про зростання заборгованості, направлено матеріали до органів прокуратури.

Завдяки вжитим заходам повністю погашено борги до Пенсійного фонду України 122 підприємствами, частково – 123. У рахунок погашення боргу надійшло 37,8 млн грн.

Фахівцями Фонду проводились зустрічі в трудових колективах по роз’ясненню необхідності дотримання роботодавцями законодавства про оплату праці, а також повноти і своєчасності сплати єдиного внеску, як гарантії реалізації прав найманих працівників на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Нагадуємо усім громадянам, що існує можливість отримати індивідуальну інформацію з Державного реєстру ставши користувачем ВЕБ-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, налаштувати СМС-інформування або отримати форму ОК-5 з QR-кодом – так ви маєте змогу контролювати свого роботодавця.

Звертаємося до керівників підприємств, установ та організацій, які мають борги перед Пенсійним фондом: «Погасіть заборгованість та здійснюйте своєчасні розрахунки по страхових внесках!».

(03.08.2018)


 

 

 

 

 

Електронні послуги Пенсійного фонду України: СМС-інформування.

Пенсійний фонд України запровадив сучасний механізм інформування громадян за допомогою СМС-повідомлень.

Новий онлайн-сервіс дозволяє одержувати інформаційні розсилки такої тематики:

 • про реєстрацію в системі СМС-інформування;
 • про результати розгляду звернень за призначенням пенсії;
 • про результати розгляду звернень за перерахунком пенсій;
 • про результати розгляду звернень за поновленням виплати пенсії;
 • про результати розгляду звернень про припинення виплати пенсії;
 • про результати розгляду звернень про необхідність звернення до  Пенсійного фонду України для підтвердження даних про особу;
 • про утримання з пенсійної виплати;
 • про сплату страхових внесків.

Активувати послугу смс-інформування можна двома шляхами:

– перший  – особисто звернутися до  найближчого відділу обслуговування громадян і надати відповідні контактні дані мобільного зв’язку та згоду на отримання смс-повідомлень від пенсійної служби;

– другий  – якщо особа є користувачем веб-порталу, то необхідно за допомогою електронного цифрового підпису увійти до особистого кабінету на Веб–порталі електронних послуг Пенсійного фонду України в розділі “Налаштування” і, відкривши вкладку «Дистанційне інформування», поставити позначку навпроти тексту “Надаю згоду на отримання інформації від ПФУ на номер мого мобільного телефону”.

Варто зазначити, що користування електронними послугами веб-порталу Пенсійного фонду України має значні переваги. Насамперед, це дозволить мати доступ до даних, які містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, володіти інформацією щодо пенсійного забезпечення та сплачених страхових внесків.

Реєстрація на Веб-порталі здійснюється лише один раз. Надалі доступ до електронних послуг, які передбачають персоналізований доступ (одержання виписок, надсилання запитів, скарг, запис на прийом тощо), здійснюється після авторизації на Веб-порталі.


 

 

 

 

ВІДПОВІДАЄМО НА ЗАПИТАННЯ ЧИТАЧІВ

Що необхідно знати про призначення пенсії

Заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до відділів та секторів обслуговування громадян (сервісних центрів) Пенсійного фонду України особисто, або через законного представника (діє на підставі нотаріально оформленої довіреності).

Особі, яка має право одночасно на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника) за різними законами, а також на щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії, призначається одна пенсія, або щомісячне довічне грошове утримання за її вибором.

Переведення з одного виду пенсії на інший проводиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами (заява встановленої форми; паспорт ідентифікаційний код; трудова книжка; за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження первинними документами довідка про заробітну плату за будь-які 60 місяців підряд по 30.06.2000, незалежно від перерв; диплом та інші документи, якими підтверджуються періоди навчання на денному відділенні до 01.01.2004; довідка з військкомату про проходження військової служби, військовий квиток (в разі необхідності); свідоцтво про народження дітей (в разі необхідності); свідоцтво про одруження (в разі необхідності); заява та номер розрахункового рахунку в уповноваженому закладі банку; в разі  призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1, №2, необхідно надати довідку, уточнюючу пільговий характер роботи; довідка про перейменування підприємства (в разі необхідності); дві кольорові фотокартки розміром 6х4 см.

Для встановлення надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством окрім заяви, паспорту (іншого документу, що посвідчує особу та ідентифікаційного коду) додатково надаються документи, які засвідчують: особливий статус особи; підставу для встановлення надбавки на утриманців; підставу для встановлення надбавки на догляд.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. В інших випадках пенсія призначається з дня звернення.

Умови призначення пенсії

Право на пенсію за віком мають особи після досягнення 60 років* та за умови наявності відповідного страхового стажу.

*Пенсійний вік жінок змінюється поступово до 60 років у 2021 році:

Пенсійний вік жінки

Період, у який народилася жінка

58 років 6 місяців

з 01.10.1959 по 31.03.1960

59 років

з 01.04.1960 по 30.09.1960

59 років 6 місяців

з 01.10.1960 по 31.03.1961

60 років

з 01.04.1961 по 31.12.1961

У 2018 році необхідний страховий стаж для призначення пенсії становить 25 років. Щороку необхідний страховий стаж буде збільшуватись на 12 місяців, і у 2028 році становитиме не менше 35 років.

Якщо особа, яка досягла віку 60 років, не має необхідного страхового стажу (від 25 до 35 років), вона матиме право на призначення такої пенсії після досягнення 63 років за наявності страхового стажу:

у 2018 році

від 15 до 25 років

у 2019 році

від 16 до 26 років

у 2020 році

від 17 до 27 років

у 2021 році

від 18 до 28 років

у 2022 році

від 19 до 29 років

у 2023 році

від 20 до 30 років

у 2024 році

від 21 до 31 років

у 2025 році

від 22 до 32 років

у 2026 році

від 23 до 33 років

у 2027 році

від 24 до 34 років

з 2028 року

від 25 до 35 років

У всіх випадках після 01.01.2019, за наявності страхового стажу не менше 15 років, особа матиме право на пенсію у віці 65 років.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії у певному віці, визначається на дату досягнення особою віку 60, 63 або 65 років.

Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається  незалежно від віку.

Як отримати довідку про розмір пенсії?

На електронному порталі ПФУ http://portal.pfu.gov.ua існує така послуга, як попереднє замовлення документів. Засобами Веб-порталу можна подати заяву - запит на підготовку паперових документів. Після опрацювання звернення надійде відповідь де можна отримати вже підготовлені паперові документи (обов’язково мати при собі документ, який підтверджує особу).

При особистому зверненні до Пенсійного фонду необхідно надати наступні документи: заяву довільної форми, у якій вказано, за який період часу необхідна довідка про розмір пенсії та з якою метою вона буде використовуватись (субсидія, кредит, пільга тощо); паспорт або інший документ, що посвідчує особу; ідентифікаційний код; пенсійне посвідчення.

Способи реєстрації на WEB-порталі Пенсійного фонду України:

І. Подача заяви для реєстрації на WEB-порталі

Для реєстрації заяви необхідно особисто відвідати орган Пенсійного фонду України.

Документи, необхідні для оформлення заяви:

- паспорт;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (ідентифікаційний номер).

Натомість видається розписка про одержання заяви та «реєстраційний код».

Цей «реєстраційний код» необхідний для реєстрації на WEB-порталі, його необхідно зберігати в таємниці до моменту закінчення реєстрації!

Зайшовши на WEB-портал ПФУ в мережі Інтернет і вибравши пункт меню «Реєстрація» в закладці «Реєстрація за заявою» необхідно заповнити реєстраційну форму.

Після реєстрації на вказану при реєстрації електронну адресу прийде лист, необхідний для підтвердження реєстрації. Після підтвердження реєстрації надійде повідомлення з WEB-порталу про успішне закінчення реєстрації.

ІІ. Онлайн-реєстрація за електронним цифровим підписом
(ключем ЕЦП)

Для онлайн-реєстрації на WEB-порталі необхідно мати особистий електронний цифровий підпис (ЕЦП).

Для авторизації за ЕЦП потрібно виконати такі кроки:

На екранній формі «Вхід» в закладці «За ЕЦП» ознайомитись зі списком АЦСК (Акредитований центр сертифікації ключів), ЕЦП яких підтримує WEB-порталі ПФУ.

Якщо Ви маєте ЕЦП одного з цих АЦСК:

- виберіть відповідний АЦСК;

- виберіть файл ключа;

- введіть пароль ключа.

Якщо у Вас немає ЕЦП одного з запропонованих АЦСК, Вам необхідно звернутись до запропонованих АЦСК та отримати ЕЦП.

Адреси отримання ключів та зразки заповнення заяв можна переглянути на сайті Центру сертифікації ключів Державної фіскальної служби України – www.acskidd.gov.ua/reglament.


 

 

 

 

ПЕНСІЇ ЗА ОСОБЛИВІ ЗАСЛУГИ ПЕРЕД УКРАЇНОЮ

11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким внесено зміни до Закону України від 01.06.2000 № 1767-III «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».

Закон України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» пенсії за особливі заслуги перед Україною починаючи з 11.10.2017 встановлюються органами Пенсійного фонду України.

Для встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною особою подається до органу Пенсійного фонду України заява про встановлення пенсії з необхідними документами.

Відповідно до статті 1 цього Закону пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюються громадянам України, а саме:

1) Героям України, особам, нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, Героям Радянського Союзу, Героям Соціалістичної Праці, особам, нагородженим орденом Леніна, орденом Слави трьох ступенів, орденом Трудової Слави трьох ступенів, чотирма і більше медалями «За відвагу», чотирма і більше орденами України та колишнього Союзу РСР, повним кавалерам ордена «За службу Родине в Вооруженных Силах СССР», особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «народний»;

2) ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження;

3) видатним спортсменам - переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи;

4) космонавтам, які здійснили політ у космос, членам льотно-випробувальних екіпажів літаків;

5) народним депутатам України, депутатам колишніх Союзу РСР та Української РСР, членам Кабінету Міністрів України та Уряду колишньої Української РСР;

6) особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «заслужений», державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення;

7) депутатам - всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР;

8) матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку.

Вищезазначені пенсії встановлюються органами Пенсійного фонду України як надбавка до розміру пенсії. Розмір надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із Законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» встановлюється від 20 до 40 відсотків розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

У разі якщо особа одночасно має право на надбавку з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою у максимальному розмірі.

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.

Законом № 2148 змінено строки встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною, а саме: пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права.

Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.


 

 

 

 

 

Зміни до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01.06.2000 № 1767-III

Криворізьке північне об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області в зв’язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148, яким внесено зміни до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01.06.2000 № 1767-III, та з метою правильності застосування норм чинного пенсійного законодавства повідомляє:

Відповідно до статті 2 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» пенсії за особливі заслуги перед Україною починаючи з 11.10.2017 встановлюються територіальними органами Пенсійного фонду України.

Для встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною особою подається до територіального управління Пенсійного фонду України заява про встановлення пенсії з необхідними документами.

Рішення про встановлення (перерахунок, відмову) пенсії за особливі заслуги перед Україною по всіх заявах, поданих після 11.10.2017, приймаються територіальними управліннями Пенсійного фонду України, в тому числі щодо осіб, зазначених у пунктах 2, 6-8 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», а саме:

- ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження;

- особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР "заслужений", державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення;

- депутатам - всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР;

- матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку

Заяви, подані до 11.10.2017 розглядаються у раніше встановленому порядку.

Законом № 2148 змінено строки встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною:

 - з дня звернення за встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною з усіма необхідними документами (але не раніше дати призначення особі пенсії та набуття чинності Закону 2148);

- з дня набуття права на пенсію за особливі заслуги перед Україною, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права (не раніше дати призначення особі пенсії та набуття чинності Закону 2148).

У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

(26.10.2017)


 

 

 

 

Про пенсійну реформу

03 жовтня 2017 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»

Основними змінами, які впливатимуть на розмір пенсії є:

- осучаснення пенсій (перерахунок) з 01.10.2017, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40грн.), із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%,

- - перерахунок мінімальної пенсії за віком  непрацюючим пенсіонерам в розмірі прожиткового мінімуму (визначеного станом на 1 жовтня 2017 року), який складає 1452 грн.,

- відновлення з 01.10.2017 виплати пенсій працюючим пенсіонерам у повному обсязі  незалежно від отримуваного заробітку (доходу),

- особам, яким призначені спецпенсії після 01.10.2011 (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту) в період роботи на посадах, які пердбачені законами України “Про державну службу” “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів” виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.  Після звільнення — поновлюється виплата спецпенсії в повному розмірі.

 Зазначені пенсії, призначені до 01.10.2011, в період роботи на посадах, які передбачені спецзаконами, виплачуються у розмірах, обчислених відповідно до цих Законів.

-  з  01.10.2017  скасовуються пенсії за вислугу років працівникам освіти та охорони здоров’я, крім артистів. При цьому, особам, які на 01.10.2017 мали стаж та відповідний вік, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, така пенсія призначається за їхнім зверненням в будь-який час,

- з 01.10.2017 збережено право на достроковий вихід на пенсію для: матерів, які виховали  п'ятеро дітей або інвалідів з дитинства (50 років), військових — учасників бойових дій (55 років), ліліпутів і диспропорційних карликів  (40/45 років), чорнобильців (зі зниженням пенсійного віку).

- зберігаються умови для призначення пенсій  за віком у 2017 році  із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за останні три роки (2015, 2016 та 2017) —  3764,40 грн., із застосуванням вартості одного року страхового стажу -  1,35%. З 01.01.2018 по 31.12.2018 призначення пенсій проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за два останні роки (2016 та 2017) та коефіцієнту стажу – 1%,

- починаючи з 01.01.2018 право на призначення пенсії після досягнення віку 60 років матимуть тільки ті особи, у яких страховий стаж буде не менше 25 років. Вимога до мінімального страхового стажу поступово збільшуватиметься (щороку на 1 рік). У 2028 році право на призначення пенсії  за віком після досягнення 60 років мають тільки ті особи, у яких не менше 35 років стажу.

-  у 2018 році при наявності страхового стажу від 15 років до 25 років, право на пенсію за віком матимуть особи, які досягли 63 років. Щорічно цей стаж буде збільшуватися на 12  місяців до досягнення діапазону від 25 до 35 років у 2028 році. Тобто, у 2028 році право на пенсію у віці 63 роки матимуть особи зі стажем роботи від 25 до 35 років.

-  починаючи з 1 січня 2019 року при наявності страхового стажу від 15 до 16 років, пенсії призначаються після досягнення віку 65 років.  Щорічно цей стаж буде збільшуватися на 12 місяців до досягнення діапазону від 15 до 25 років у 2028 році,

- починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку,

-  до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди:

підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування:

- з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, незалежно від сплати внесків;

- з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення (відмови) від сплати єдиного внеску),

- перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно,

- навчання у вищих навчальних закладах за денною формою навчання на умовах державного замовлення, а також навчання в аспірантурі та докторантурі з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року включно.

- перерахунки працюючим пенсіонерам по стажу або по стажу та заробітку з  1 квітня 2018 року будуть проводитися автоматично для тих осіб, які мали право на такий перерахунок, але не звернулися із заявою до 1 березня  2018 року,

-  договором про добровільну участь передбачена можливість одноразової сплати особою єдиного внеску  за 2 роки.

Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок, помножений на коефіцієнт:

-  за період до 12 місяців х 2;

- за період від 13 до 24 місяців х 1,5.

- спеціальні пенсії автоматично переводяться на пенсії, обчислені на загальних  підставах, якщо розмір такої пенсії збільшується,

-  з 01.01.2018 для осіб, які досягли 65-річного віку, мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу, буде встановлено в розмірі 40 % мінімальної заробітної плати, визначеної законом, і не має бути меншим прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.    

(11.10.207)


 

 

 

 

 

ЩО САМЕ ЗМІНИТЬСЯ У РОЗРАХУНКУ ПЕНСІЙ?

1. За новими правилами, на пенсію впливатимуть:

• середня заробітна плата застрахованої особи. При розрахунку пенсії до уваги береться персональна заробітна плата особи за всі періоди роботи, починаючи з 1 липня 2000 року;

• середня зарплата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за даними Пенсійного фонду України, за попередні 3 роки (за 2014-2016 рр. - у розмірі 3764,4 грн. (на сьогоднішній день для 8,2 млн. осіб пенсія розрахована за застарілим показником зарплати - 1198 грн. було 2007 року);

• тривалість страхового стажу, протягом якого особа сплачувала пенсійні внески;

• вартість одного року страхового стажу. Згідно із запропонованими Урядом змінами до пенсійного законодавства, вартість одного року страхового стажу зменшується з 1,35% до 1% у формулі визначення коефіцієнту страхового стажу. Коефіцієнт страхового стажу (Кс) - один із показників (коефіцієнтів), який використовується у формулі обчислення пенсії. Кс напряму залежить від тривалості стажу застрахованої особи.

Розмір пенсії за віком розраховується у такому порядку:

Розмір пенсії = Сз х ІКЗ х Кс

Сз - розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії, за даними Пенсійного фонду України.

ІКЗ - Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати обчислюється як співвідношення розміру отримуваної персональної зарплати особи по відношенню до середньої зарплати, з якої сплачувалися внески до Пенсійного фонду України (дані про таку зарплату кожен може отримати в будь-якому відділенні Пенсійного фонду України).

Кс - коефіцієнт страхового стажу визначається за формулою, яка включає тривалість місяців роботи особи та величину оцінки одного року страхового стажу (у розрахунку на місяць). Сьогодні величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а з січня 2018 року цей показник знизиться та становитиме 1%.

Уряд пропонує з 1 жовтня 2017 року перерахувати раніше призначені пенсії із використанням середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн. (середній розмір заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки). Цей показник також застосовується для обчислення пенсій, що призначаються в 2017 році. Такий перерахунок пенсій називається «осучасненням» пенсій.

2. ЩО ТАКЕ «ПЕНСІЙНИЙ КОРИДОР»?

Сьогодні право на пенсію за віком мають чоловіки, яким виповнилося 60 років, і жінки, яким виповнилося 58 років (60 років починаючи з 2021 року), за наявності страхового стажу не менше 15 років.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років матимуть тільки ті особи, в яких страховий стаж буде не менше 25 років. Вимога до мінімального страхового стажу буде поступово збільшуватися (щороку на один рік). У 2028 році право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років матимуть тільки ті особи, у яких буде не менше 35 років стажу.

Особи матимуть право на пенсію за віком у віці 63 роки за наявності на 1 січня 2018 року стажу від 15 до 25 років. У наступні роки цей стаж щорічно буде відповідно збільшуватися на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 до 35 років у 2028 році. Тобто, у 2028 році право на пенсію у віці 63 роки матимуть особи зі стажем роботи від 25 до 35 років.

Якщо особа станом на 1 січня 2019 року матиме стаж від 15 років, але меншої тривалості, ніж це необхідно для призначення пенсії у 63 роки, пенсія буде призначатись тільки при досягненні 65 років. Мінімальний стаж, необхідний для отримання пенсії із солідарної системи, щорічно збільшуватиметься на 12 місяців. Тобто, у 2020 р. мінімальний стаж складатиме від 15 до 17 років, у 2021 р. - від 15 до 18 років, у 2022 році - від 15 до 19 років і т. д. У 2028 році особи зі стажем від 15 до 25 років матимуть право на пенсію у 65 років.

При цьому передбачається надати можливість особі призначати пенсію після допрацювання нею необхідної тривалості страхового стажу, який було визначено на дату досягнення пенсійного віку (60, 63, 65 років), тобто після того, як особа допрацює необхідну тривалість стажу.

3. ЯКИЙ САМЕ ЗАРОБІТОК ВРАХОВУЄТЬСЯ ДЛЯ ОБЧИСЛЕННЯ ПЕНСІЇ?

Для обчислення пенсії враховується тільки офіційна заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, тобто заробіток, з якого сплачено внески. За бажанням особи для розрахунку пенсії може бути враховано заробіток за будь-які 5 років підряд за більш ранній період (до 1 липня 2000 року). Це можливо за умови надання особою довідки (підтвердження) про заробітну плату (з первинними документами) або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, враховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України.


 

 

 

 

Збільшуй свій страховий стаж!

Із 01.01.04 набув чинності Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якого кожній особі необхідно набути не трудовий, а страховий стаж, що складається із місяців. Місяць, за який не сплачені страхові внески, не зараховується до страхового стажу людини.

Згідно із статтею 24 Закону №1058 до страхового стажу, при призначенні пенсії, зараховуються лише ті періоди, за які сплачено внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за умови, що сума страхових внесків, сплачених за відповідний місяць, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Мінімальний страховий внесок – сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).

Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди, починаючи з моменту набуття чинності Закону України № 1058, тобто з 01.01.2004. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладання договору.

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює двадцяти п’яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.

Куди необхідно звернутись?

Особи, які бажають взяти добровільну участь в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування подають заяву до органу доходів і зборів за місцем проживання. В строк не пізніше 30 календарних днів з дня отримання заяви від особи, органом доходів і зборів укладається договір.

Хто може взяти участь ?

- особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями та не належать до платників єдиного внеску.

- іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України.

- громадяни України, які проживають або постійно працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

- члени фермерського господарства, особистого селянського господарства.

РОЗМІРИ страхових внесків за Договорами добровільного страхування

Період з - до

Розмір мінімального страхового внеску за місяць

Розмір максимального страхового внеску за місяць

з 01.01.2017
до 30.04.2017 (мінімальна зарплата 3200 грн) (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1600 грн)

704 грн (3200 х 22%)

8 800 грн (40 000 х 22%)

з 01.05.2017 до 30.11.2017 (мінімальна зарплата 3200 грн) (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1684 грн)

704 грн (3200 х 22%)

9 262 грн (42 100 х 22%)

з 01.12.2017
до 31.12.2017 (мінімальна зарплата 3200 грн) (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1762 грн)

704 грн (3200 х 22%)

9 691 грн (44 050 х 22%)

Пам’ятайте ! Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування дозволить Вам мати повний страховий стаж!

(20.07.2017)


 

 

 

Заробітна плата у конверті: вигода чи небезпека?

Якщо роботодавець віддає своїм працівникам заробітну плату «в конверті» без оформлення трудового договору, без занесення відповідного запису про місце роботи в трудовій книжці або, якщо заробітна плата нарахована згідно розрахункової відомості менше тієї суми, що знаходиться «в конверті» - працівник втрачає:

 Офіційну щомісячну заробітну плату, із розрахунку якої буде призначатися трудова пенсія по новому пенсійному законодавству, а при роботі без договору – і весь трудовий стаж;

 Заробітну плату під час щорічної відпустки (відпускні) і саму відпустку, що належить працівникові по закону;

 Грошову компенсацію за невикористані дні відпустки;

 Суму індексації заробітної плати у зв’язку з підвищенням цін;

 Всі доплати, що передбачені трудовим законодавством: за роботу в нічний час, за понаднормові роботи і роботу у святкові дні тощо;

 Допомогу по тимчасовій непрацездатності на час лікарняного (лікарняні), а жінки ще й допомогу по вагітності та пологам;

 Оплату та суму відпустки  по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (а при необхідності – відпустку до 6-річного віку);

 Суму належного щомісячного  відшкодування збитку  у випадку трудового каліцтва або профзахворювання (регрес), а також одноразової виплати допомоги (в т.ч. родині у випадку смерті працівника);

 Вихідну допомогу (середньомісячну заробітну плату) при звільненні працівника під час скорочення штатів;

 Допомогу по безробіттю, розмір якої залежить від офіційної середньомісячної заробітної плати;

 Інші можливості повернути через звернення до суду належні працівникові суми грошової допомоги, компенсації і взагалі пред‘явити претензії роботодавцю, тому що працівник працює на нелегальному положенні.

 Розрахунок пенсійних виплат обліковується через суми проведених відрахувань, тому необхідно пам’ятати: нелегальна заробітна плата обов’язково матиме негативні явища, а саме: для роботодавців – штрафи та кримінальну відповідальність, для працівників – відсутність пенсії та соціальну незахищеність.

Працівники Криворізького північного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області постійно закликають до оформлення трудових відносин легально, щоб не дати українцям бути ошуканими. Отримати державні гарантії у сфері праці та соціального захисту можуть лише ті люди, які працюють офіційно і мають «білу» заробітну плату. Достойна пенсія, лікарняні, послуги Служби зайнятості, оплачувана відпустка – усе це недоступно для тих, хто отримує зарплату в конверті.


 

 

 

 

Законом України «Про зайнятість населення» передбачені пільги  зі сплати ЄСВ у вигляді компенсації витрат на сплату ЄСВ у розмірі від 50% до 100%, а саме:

1.  ч. 3 Ст. 24 Закону передбачено компенсацію 50% фактичних витрат зі сплати ЄСВ роботодавцю, який протягом 12 календарних місяців забезпечував створення нових робочих місць, працевлаштовував на них працівників і протягом цього періоду щомісяця виплачував працівникові зарплату в розмірі не менше 3-х мінімільних зарплат. Така компенсація виплачується ПФУ згідно Постанови КМУ від 13 березня 2013 р. N 153;

2. Ст. 26 Закону передбачено компенсацію 100% фактичних витрат зі сплати ЄСВ роботодавцям, які працевлаштовують на строк не менше 2-х років соціально незахищених громадян ("які недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці"), направлених центром зайнятості. Строк виплати компенсації — протягом 12 місяців із моменту працевлаштування безробітного. У разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація, з ініціативи роботодавця або за згодою сторін (зверніть увагу — йдеться саме про згоду сторін, а не за власним бажанням працівника) до закінчення 2-річного строку сума виплачених коштів повертається в повному обсязі до бюджету відповідного фонду або на його робоче місце за направленням центру зайнятості працевлаштовується інший зареєстрований безробітний;

3. Ст. 27 Закону передбачено компенсацію 100% фактичних витрат зі сплати ЄСВ суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують на строк не менше 2-х років безробітних, направлених центром зайнятості, на нові робочі місця у пріоритетних видах економічної діяльності. Строк виплати компенсації — протягом 12 місяців із моменту працевлаштування безробітного.

Нагадаємо, що до суб'єктів малого підприємництва (СМП) відносяться фізичні особи-підприємці та юридичні особи з середньою кількістю працівників на рік до 50 осіб і річним доходом до 10 млн. євро (ч.2 ст. 55 Господарського кодексу України).

Як і у випадку роботодавців, які працевлаштовують недостатньо конкурентоспроможних громадян, при звільненні працівника, за якого виплачувалася така компенсація, з ініціативи роботодавця до закінчення дворічного терміну з дня працевлаштування сума виплачених коштів повертається в повному обсязі до відповідного бюджету (залежно від джерела компенсації) або на його робоче місце за направленням місцевого центру зайнятості в межах дворічного терміну працевлаштовується інший безробітний.

Постановою КМУ від 15.04.2013 р. № 347  затверджено  Порядок компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і Перелік пріоритетних видів економічної діяльності для створення нових робочих місць суб’єктами малого підприємництва. 

У цьому Порядку термін «компенсація» означає відшкодування роботодавцю фактичних витрат нарахованого відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI ЄСВ, сплаченого за працевлаштованого за направленням територіального органу Державної служби зайнятості на нове робоче місце зареєстрованого безробітного за місяць, за який такий внесок сплачений.

Відповідно до цього Порядку право на компенсацію ЄСВ, зокрема, мають:

- роботодавці, які працевлаштовують на нове робоче місце строком не менше ніж на 2 роки за направленням територіального органу ЦЗ зареєстрованих безробітних із числа молоді, яка закінчила або припинила навчання та яка вперше приймається на роботу;
- роботодавці, які є СМП і працевлаштовують зареєстрованих безробітних на нові робочі місця у пріоритетних видах економічної діяльності строком не менше ніж на два роки за направленням територіального органу.

Більш детальну інформацію про порядок отримання компенсації на сплату ЄСВ Ви можете отримати в Криворізькому північному об’єднаному управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.

(14.04.2017)


 

 

 

 

Дотримання мінімального розміру заробітної плати - обов’язок кожного роботодавця

Згідно з пп. 8 п.1 ст. 40 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається Законом про Державний бюджет на відповідний рік.

Розмір мінімальної заробітної плати на 2017 рік, затверджений Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 р. N 1801-VIII, складає 3200 грн. на місяць (або 19,34 грн. за годину у погодинному розмірі).

З 1 січня 2017 року жодному працівнику, у тому числі у бюджетній сфері, не може нараховуватись заробітна плата менше 3200 грн. за повний місяць. 

Незалежно від того, працюєте ви за наймом у юридичної особи або у фізичної особи-підприємця — вони є для вас роботодавцями і зобов’язані дотримуватись норм діючого законодавства.

Роботодавець зобов’язаний щомісяця нараховувати працівнику за повний відпрацьований місяць заробітну плату не менше, ніж у встановленому законодавством розмірі, яка може складатися з: окладу, премій, надбавок та інших постійних доплат.

УВАГА! Правило нарахування зарплати не нижче мінімальної не працює, коли згідно трудового договору, робота проводиться на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником в повному обсязі місячної норми праці.

У цих випадках заробітна плата нараховується пропорційно виконаному обсягу роботи. Також необхідно пам’ятати, що у цьому випадку страховий стаж буде так само зараховуватись пропорційно.

У разі недотримання вищезазначених вимог законодавства про працю роботодавці несуть фінансову та адміністративну відповідальність. 

(06.04.2017)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1  3  4  5 6 7 8 9 10 11 12 13 15 18 19 20 21 22 23 24 25 27 28 29