Метою Всеукраїнської екологічної акції «Первоцвіт-2025» є підвищення екологічної свідомості громадян та залучення їх до охорони рідкісних видів флори. Більшість весняних квітів, які зацвітають найпершими, занесені до Червоної книги України та потребують особливої уваги і захисту. За законом, за знищення та торгівлю первоцвітами передбачено штрафи, відповідальність несуть як продавці, так і покупці.
Які рослини потребують захисту?
До первоцвітів, які знаходяться під загрозою зникнення, належать:
- підсніжник звичайний, пролісок (сцилла), шафран Гейфеля (крокус), сон-трава (простріл), рябчик шаховий, білоцвіт весняний;
- цибуля ведмежа (черемша), медуниця лікарська, анемона (вітряниця), хохлатка порожниста, ряст ущільнений, фіалка запашна.
Збирання цих рослин шкодить природі, оскільки воно заважає їм утворювати насіння. Багато з цих квітів розмножуються не лише цибулинами, тому збереження їх цвітіння у природному середовищі є важливою умовою для їх виживання.
Чому не варто зривати первоцвіти?
Купівля та продаж первоцвітів сприяє їх знищенню. Щоб зберегти ці рідкісні види, потрібно відмовитися від їх придбання. Насолоджуватися красою весняних квітів краще в природі, де вони ростуть і квітнуть, створюючи унікальні пейзажі.
Відповідальність за порушення законодавства:
За незаконний збір і продаж первоцвітів передбачено адміністративну відповідальність:
- Від 510 до 1700 грн. – за порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу (частина 1 статті 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
- Від 1700 до 3655 грн. – за продаж рослин, занесених до Червоної книги України або тих, що охороняються міжнародними договорами (частина 2 цієї ж статті).
Також передбачена компенсація за знищення кожної рідкісної рослини, яка занесена до Червоної книги України.
Збережімо первоцвіти разом!
Закликаємо всіх громадян проявити екологічну свідомість – не збирайте і не купуйте первоцвітів! Пам’ятайте: попит створює пропозицію, тому, відмовившись від покупки, ви допоможете захистити тендітну красу весняної природи та зберегти її для майбутніх поколінь.